"Wszystkie podstrony serwisu wykorzystują do swojej pracy pliki COOKIE.
Więcej na ten temat można przeczytać w Polityce Bezpieczeństwa."

Uwaga!

W związku z dużym zainteresowaniem naszym portalem, które znacznie przerosło nasze oczekiwania, w ciągu ostatnich trzech dni występowały chwilowe i powtarzające się problemy z dostępem do zakupionych treści. Pracowaliśmy na bieżąco nad tym, aby każdy mógł skorzystać z zakupionej usługi. Rozumiemy jak niedogodne i uciążliwe mogło być oczekiwanie na połączenie z naszymi serwerami. Dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość. W związku z zaistniałą sytuacją właściciel portalu podjął decyzję o przedłużeniu okresu dostępowego wszystkim, którzy zapłacili za swoje zamówienia między 18 a 21 marca 2013, o 3 dni. Jeszcze raz przepraszamy za zaistniałą sytuację ciesząc się jednocześnie, że nasz portal zdobył tak dużą popularność. Składamy na Państwa ręce obietnicę, że do przyszłego sezonu konkursowego przygotujemy się zdecydowanie lepiej i takie incydenty nie będą zaburzały już korzystania z usługi. Życzymy wielu sukcesów w konkursie - trzymamy kciuki!

mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel: 513 686 010

Awaria bazy - problem z transakcjami od 24 - 25 stycznia 2013!

W nocy 25.01.2013 nastąpiła awaria bazy danych portalu. Administratorzy przywrócili dane i portal działa już stabilnie. Utracone zostały jednak wszystkie dane użytkowników zakłądających konto od 24.01.2013 (od godziny 0.01) do 25.01.2013 (do godziny 23.59). Nie odzyskano również składanych w tym czasie zamówień. Posiadamy jednak pełną historię Państwa wpłat, dlatego na pewno przywrócimy dostęp do portalu.

Jak uzyskać ponownie dostęp do opłaconych treści?

Krok 1 Należy sprawdzić, czy mogą się Państwo zalogować do portalu na swoje konto. Jeżeli tak, to należy przejść do kroku 3. Jeżeli nie, to należy przejść do kroku 2.
Krok 2 Należy ponownie założyć konto w portalu, a następnie przejść do kroku 3.
Krok 3 Należy złożyć ponownie zamówienie na stronie https://sklep.kangurmatematyczny.org na zamawianą pozycję. W metodzie płatności podczas potwierdzania zamówienia proszę wskazać (niezależnie jak było składane pierwotnie zamówienie) "ZWYKŁY PRZELEW BANKOWY". W uwagach do zamówienia proszę wpisać "AWARIA".

Taki sposób postępowania z Państwa strony pozwoli nam na jak najszybsze uruchomienie dostępu do zakupionych przez Państwa treści. Okres dostępowy będzie liczony od momentu przywrócenia realizacji Państwa ponownego zamówienia na nowo.


Pragniemy serdecznie przeprosić za zaistniałą sytuację i zapewnić, że dołożymy wszelkich starań aby uniknąć takich usterek w przyszłości.

Kontakt do osoby odpowiedzialnej za obsługę reklamacji:
tel: 883 712 080
mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.